Dadaismus jako obrana proti světu. Polívkovo divadlo uvede novinku

Led 19, 2023
dadaismus-jako-obrana-proti-svetu.-polivkovo-divadlo-uvede-novinku

Dadaismus jako obrana proti světu. Polívkovo divadlo uvede novinku; Zdroj foto: ČTK

Tato „bláznivá komediální koláž“ má premiéru v pátek 20. a sobotu 21. ledna, nejbližší reprízy následují 22. ledna a 25. února.

Projekt volně vychází z odkazu dadaismu, tedy směru, jenž vznikl jako reakce skupiny umělců různých národností na hrůzy první světové války. Stejně jako původní dadaistická tvorba ani brněnské představení přímo neotevírá politická témata. Pracuje s principem náhody, nonsensy, hravými slovními hříčkami nebo prvky fyzického divadla a tance.

„Dadaismus je vlastně obrana proti šílenému světu,“ říká principál Bolek Polívka, který Serišovi ve svém divadle dává prostor opakovaně. „Jeho autorský vklad a fyzické možnosti jsou jedinečné,“ zdůrazňuje.

Seriš slibuje dynamickou show, která diváky nabije chutí do života i ve složité době. „Napsal jsem Dada Revue jako jednu velkou divadelní koláž, která nemá jednotný příběh a jednotící charakter. Vychází z hravosti, spontánnosti a střídaní charakterů, žánrů i vyjadřovacích prostředků,“ popisuje.

Režie se ujal jeho kolega Dalibor Buš, jinak herec brněnského Divadla Husa na provázku a držitel Thálie pro činoherce do 33 let. Se Serišem se znají a spolupracují dlouho. „Jako herec mu mohu poskytovat druhý pohled,“ zdůvodňuje Buš.

Scénu navrhla Bernadett Királyová. Protagonista v černém oblečení, s nemnoha rekvizitami, se bude pohybovat na kontrastním bílém pozadí.


Pokračovat ve čtení