„Had“ drogoval a zabíjel turisty. Soud nařídil propustit vraha ze seriálu Netflixu

Pro 21, 2022
„had“-drogoval-a-zabijel-turisty.-soud-naridil-propustit-vraha-ze-serialu-netflixu

"Had" drogoval a zabíjel turisty. Soud nařídil propustit vraha ze seriálu Netflixu; Zdroj foto: Netflix

Nepálský soud Sobhraje odsoudil v roce 2004 za vraždu kanadského turisty v Káthmándú z roku 1975. Policie ho zatkla v luxusním kasinu v hlavním městě Nepálu poté, co se v roce 2003 do země vrátil.

Sobhraj se v minulosti přiznal k vraždám několika západních turistů a předpokládá se, že v 70. letech zabil nejméně 20 lidí v Afghánistánu, Indii, Thajsku, Turecku, Nepálu, Íránu a Hongkongu. Rozsudek v roce 2004 v Káthmándú byl ale prvním případem, kdy ho soud shledal vinným z vraždy. V odvolání ovšem jeho obhajoba tvrdí, že soud neměl k odsouzení dostatek důkazů.

Charles Sobhraj se narodil 6. dubna 1944 v Saigonu v tehdy francouzském Vietnamu indickému otci a vietnamské matce. Dvě desítky let si odseděl v indické věznici za několik krádeží. V roce 1986 se mu podařilo utéct z přísně střeženého dillíského vězení Tihár, když se podělil se strážci o narozeninový dort plný uspávacích prášků.

Později byl chycen na pláži v indickém státě Góa, avšak tvrdil, že eskapádu provedl proto, aby si prodloužil trest a vyhnul se vyhoštění do Thajska, kde ho čekalo obvinění ze 14 vražd a s největší pravděpodobností trest smrti.

Když byl v únoru 1997 propuštěn, thajské vraždy už byly promlčeny a Sobhraj mohl odletět do Francie, kde byl po krátkém výslechu propuštěn. Poté o něm nebyly žádné zprávy, dokud se neobjevil v roce 2003 v Káthmándú. O jeho životě už byly napsány čtyři knihy a natočeny tři dokumentární filmy.


Pokračovat ve čtení