Na pohřeb Benedikta přijede Fiala s českými biskupy. S papežem se rozloučí i králové

Led 4, 2023
na-pohreb-benedikta-prijede-fiala-s-ceskymi-biskupy.-s-papezem-se-rozlouci-i-kralove

Na pohřeb Benedikta přijede Fiala s českými biskupy. S papežem se rozloučí i králové; Zdroj foto: Reuters

Benedikt, občanským jménem Joseph Ratzinger, zemřel v sobotu ve věku 95 let ve vatikánském klášteře Mater Ecclesiae. V čele katolické církve stál v letech 2005 až 2013, kdy odstoupil s odkazem na své chatrné zdraví. Stal se prvním papežem po zhruba 600 letech, který tak učinil.

Vatikán dříve uvedl, že na pohřeb byly oficiálně pozvány jen delegace dvou zemí, Itálie a Benediktova rodného Německa. Souvisí to s tím, že emeritní papež již nebyl hlavou státu. Italskou delegaci povede podle Vatikánu prezident Sergio Mattarella, součástí německé bude prezident Frank-Walter Steinmeier a bavorský premiér Markus Söder.

Do Vatikánu se chystají také český premiér Petr Fiala a čeští biskupové.

Podle dosud nepotvrzených informací přijede na smuteční obřad také španělský král Felipe, jeho matka Sofía a skupina katolických prelátů pod vedením arcibiskupa Juana Josého Omelly. Očekávána je také maďarská prezidentka Katalin Nováková a její kolegové z Polska Andzrej Duda a Portugalska Marcelo Rebelo de Sousa. Delegaci vyšle také pravoslavný patriarchát v Konstantinopoli.

Pohřeb je naplánován na čtvrtek v 09:30 na Svatopetrském náměstí. Ve dvoutisícileté historii katolické církve to bude poprvé, kdy současný papež povede smuteční mši za svého předchůdce.

Odborníci na protokol stále pracují na liturgii obřadu, poslední slovo však bude mít František, připomíná APA. Po boku papeže, který kvůli problémům s kolenem povede obřad nejspíše vsedě, bude pravděpodobně děkan sboru kardinálů Giovanni Battista Re či státní sekretář a druhý nejvyšší představitel Vatikánu Pietro Parolin. Oltář je již připraven na Svatopetrském náměstí.

Na rozdíl od pohřbu úřadujícího papeže bude ten Benediktův bez devítidenního smutku, kardinálové rovněž nebudou volit nástupce. Zatím není jasné, zda bude tvář zesnulého při zavírání rakve zahalena bílým hedvábným závojem, jak tomu velí tradice při papežských pohřbech.

Podle vatikánských pravidel musí být papež pochován čtyři až šest dní po své smrti. Emeritní papež si přál být pohřben v bývalé hrobce svého předchůdce Jana Pavla II. ve Svatopetrské bazilice. Ta se uvolnila po přesunu ostatků polského papeže do jiné části chrámu, stalo se tak v souvislosti s jeho blahořečením v roce 2011.

Tělo Benedikta je i dnes vystaveno ve Svatopetrské bazilice, poslední možnost k rozloučení bude mít veřejnost ve středu. Jen v pondělí přišlo dát zesnulému poslední sbohem na 65 tisíc lidí, což bylo dvakrát více, než kolik činily původní odhady. Na bezpečnost truchlících dohlíží více než tisíc policistů.


Pokračovat ve čtení