Přicházejí jako zombie. Rusové u Bachmutu mají dvě možnosti, obě končí tragicky

Pro 24, 2022
prichazeji-jako-zombie.-rusove-u-bachmutu-maji-dve-moznosti,-obe-konci-tragicky

Přicházejí jako zombie. Rusové u Bachmutu mají dvě možnosti, obě končí tragicky; Zdroj foto: Aktuálně.cz/Rádio Svobodná Evropa

Nedaleko ukrajinského Bachmutu se ozývají hlasité výbuchy. Rusové na místě útočí každý den. Jejich taktika zůstává stále stejná: skupina deseti až patnácti lidí se snaží proniknout k ukrajinským pozicím a zahájit boj zblízka. Pokud jsou při svém postupu odhaleni, ukrajinské dělostřelectvo je zničí.

Proti ruským jednotkám u Bachmutu bojuje 10. horská útočná brigáda. „Naši chlapci drží linie, a dokonce osvobozují území, která byla obsazena. Je to těžké, ale kluci jsou hrdinové a drží se navzdory chladnému počasí a vlhku,“ popisuje ukrajinský voják Serhij.

I když Ukrajinci vzdorují, ruské jednotky mají výhodu v tom, že jim pomáhá neomezený přísun vojáků. „Po zničení jedné útočné vlny posílají ruští velitelé další muže. Je to krutý boj. Máme video, na kterém je vidět, jak Rusové lezou přes mrtvá těla. V zákopu mezi mrtvolami je vidět chlap. Jen tam sedí, kouří a připravuje se na smrt,“ vysvětluje ukrajinský voják Mykyta.

Ukrajinští vojáci tvrdí, že mluvili s ruskými válečnými zajatci, kteří jim popsali, že popravy jsou u nich běžné. „Ti, kteří odmítnou zaútočit, jsou nazýváni zběhy a jsou veřejně popravováni popravčí četou ve skupinách po dvou nebo třech,“ doplňuje ukrajinský dělostřelec s tím, že ruští vojáci nemají na výběr. „Přicházejí další a další. Jsou jako zombie. Můžete mu ustřelit hlavu, ale jeho místo zaujme jeho druh,“ uzavírá Mykyta.


Pokračovat ve čtení