Ruská Sberbank otevře na okupovaném Krymu. Sankce ji připravily o většinu zisku

Led 19, 2023
ruska-sberbank-otevre-na-okupovanem-krymu.-sankce-ji-pripravily-o-vetsinu-zisku

Ruská Sberbank otevře na okupovaném Krymu. Sankce ji připravily o většinu zisku; Zdroj foto: Jakub Plíhal

Největší ruské společnosti dříve odmítaly na Krymu působit z obavy, že by na ně dopadly západní sankce. Na Sberbank nicméně sankce v důsledku ruské invaze na Ukrajinu dopadly už loni.

„Sberbank vytvořila tým a začíná pracovat na Krymském poloostrově,“ uvedla banka. V průběhu letošního roku bude postupně otevírat pobočky, první začnou v největších městech fungovat v první polovině roku, dodala.

Sberbank je jednou z několika ruských bank, které mají zakázaný přístup k mezinárodní platební síti SWIFT, což omezilo její bankovní aktivity v zahraničí. Západní sankce pocítili i někteří její vedoucí pracovníci.

Své aktivity byla Sberbank loni nucena ukončit na téměř všech evropských trzích, včetně České republiky.

Kvůli sankcím jí loni klesl čistý zisk o 75,7 procenta na 300,2 miliardy rublů (96,5 miliardy Kč). V prosinci nicméně Sberbank uvedla, že v příštích dvou letech hodlá otevřít pobočku v Číně.

Česká národní banka (ČNB) zahájila kroky k odnětí licence Sberbank CZ loni na konci února. Důvodem bylo zhoršení situace banky kvůli odlivu vkladů po zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Na začátku května pak ČNB odebrala bance licenci a pražský městský soud následně poslal Sberbank CZ do likvidace.


Pokračovat ve čtení