Staré houfnice na Ukrajině ohromují přesností. Ničí tanky i celé muniční sklady

Led 4, 2023
stare-houfnice-na-ukrajine-ohromuji-presnosti.-nici-tanky-i-cele-municni-sklady

Staré houfnice na Ukrajině ohromují přesností. Ničí tanky i celé muniční sklady; Zdroj foto: Aktuálně.cz/Rádio Svobodná Evropa

Estonsko podporuje Ukrajinu už od začátku války. Zemi za tu dobu věnovalo komunikační zařízení, zdravotnickou péči i zbraně v hodnotě v přepočtu desítek milionů korun.

Na Ukrajinu země poslala například houfnice FH70 vyvinuté v 70. letech ve spolupráci Německa, Velké Británie a Itálie. „Zatím se nám osvědčily, i když mi více vyhovovalo sovětské dělo MSTA-B ráže 152 mm, se kterým jsem pracoval od roku 2014 do roku 2019. S houfnicí z Estonska to bylo ze začátku těžší, teď už mi přijde stejně dobrá jako MSTA,“ uvedl ukrajinský voják přezdívaný „Vousáč“.

Některé z houfnic FH70 ráže 155 mm používají ukrajinští dělostřelci už od května, kdy je získali ze Západu. Z většiny těchto zbraní pálí na nepřítele ukrajinské jednotky, kterým vojáci přezdívají „vrchní velitelské dělostřelectvo“.

I když jsou darované houfnice přesné, mají s nimi vojáci problémy. Zbraně totiž potřebují neustálou péči, aby správně fungovaly. Podle dělostřelců tak hodně záleží na přístupu obsluhy, která se o techniku stará.

„Děla musíme často čistit, ale jejich přesnost je ohromující. Druhá nebo třetí střela zasáhne cíl. Občas ale dochází k poruchám. Všechno je ze železa a to nevydrží věčně. Když se nějaký mechanismus rozbije, musíme ho celý rozebrat,“ vysvětlil ukrajinský voják zvaný „Malachit“.

Jednu dělostřeleckou baterii tvoří šest houfnic pod jednotným velením. Mají pro ně dohromady více než patnáct tisíc nábojů. „Náboje se liší. Ty, které jsme používali dříve, byly přesnější. Pracovali jsme s finskými náboji, ty se mi líbily, protože pevněji seděly v hlavni,“ popsal „Malachit“ s tím, že nyní využívají většinou náboje americké.

Podívejte se na celou reportáž v úvodu článku.


Pokračovat ve čtení