Svátky a prodloužené víkendy 2023. Na kdy si vzít volno a jak budou otevřené obchody

Pro 21, 2022
svatky-a-prodlouzene-vikendy-2023.-na-kdy-si-vzit-volno-a-jak-budou-otevrene-obchody

Svátky a prodloužené víkendy 2023. Na kdy si vzít volno a jak budou otevřené obchody; Zdroj foto: ČTK

V Česku jsou během státních svátků zákazem prodeje dotčeny velké obchody s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních, které musejí zavřít na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. 

Velké řetězce jako Albert, Lidl, Kaufland, Globus, Tesco, Penny Market či Billa tak budou mít letos na tyto dva vánoční svátky a také na Nový rok zavřeno.

  • Příliš mnoho negativ. Řetězce tlumí prodej pyrotechniky, někde ji už nekoupíte vůbec

Na Štědrý den mohou mít velké obchody podle zákona otevřeno maximálně do 12. hodiny, čímž se většina prodejců řídí. Poslední zákazníky proto zpravidla vpouštějí do prodejen kolem 11.45.

Výjimkou bude letos Penny Market a Billa, které 24. prosince vůbec neotevřou. „Pro pracovníky v maloobchodním odvětví bývá období před Vánocemi zpravidla jedním z nejnáročnějších. Řetězec Billa se je proto rozhodl odměnit za jejich celoroční nasazení a vůbec poprvé uzavře na Štědrý den své prodejny,“ vysvětlil prodejce.

  • „Rozmazlení“ zákazníci na Západě i východní spořivost. Jak se nakupuje napříč Evropou

Od 27. prosince mají řetězce otevřeno opět podle běžné otevírací doby. Silvestr je podle kalendáře pracovní den, zákon tedy provozní dobu obchodů v tento den nijak nereguluje. Často ji ovšem zkracují samy obchody – většina z nich tak bude mít letos otevřeno do 17., respektive 18. hodiny.

Jinak budou o vánočních svátcích fungovat online supermarkety. E-shop Rohlik.cz bude nákupy na Štědrý den rozvážet až do 14 hodin. Služba nebude dostupná pouze 25. prosince. O den později si již zákazníci budou moci nechat objednávku doručit až do 23 hodin, na Silvestra pak do 18 hodin a na Nový rok od 12 do 22 hodin. Stejně bude fungovat konkurenční Košík.cz. 

Prodloužené víkendy v roce 2023

Přehled Aktuálně.cz dále ukazuje i to, jak budou mít obchody otevřeno napříč celým příštím rokem a na které konkrétní dny svátky připadnou.

Češi si totiž budou moci dopřát prodloužený víkend celkem pětkrát, zatímco letos to bylo třikrát. Poprvé hned v dubnu na Velikonoce – volno bude v pátek i v pondělí – a rovněž oba květnové svátky vycházejí na pondělí. To je oproti letošku, kdy vyšly na neděli, vítaná změna.

Také listopadový Den boje za svobodu a demokracii připadne na pátek, zatímco tento rok ho lidé oslavili ve čtvrtek.

  • Vánoční pečení se Čechům prodraží. Ceny potravin vzrostly už o čtvrtinu

Zákon o prodejní době platí od roku 2016, zavedení zákazu prosazovali zejména odboráři, kteří jej chtějí dále rozšiřovat. Podnikatelské svazy zákon o omezení prodeje naopak opakovaně kritizují. Dodržování zákazu prodeje o svátcích za běžného stavu kontroluje Česká obchodní inspekce. Za jeho porušení hrozí prodejcům za běžného stavu pokuta až milion korun. 

Zákaz se ovšem netýká prodejen, jejichž prodejní plocha nepřesahuje 200 metrů čtverečních, čerpacích stanic, lékáren, prodejen v místech zvýšené koncentrace cestujících na letištích, železničních stanicích a autobusových nádražích, prodejen ve zdravotnických zařízeních a maloobchodu a velkoobchodu v době, kdy je vyhlášen stav nebezpečí, nouzový stav, stav ohrožení státu nebo válečný stav.

• Večerky
Večerek je v Česku několik tisíc. Zhruba každý třetí malý obchod vlastní vietnamští obchodníci. Většinou jde o kombinovaný sortiment trafiky, potravin, domácích potřeb nebo drogerie. Na jejich provoz dohlíží Česká obchodní inspekce, stejně jako živnostenské úřady.

• Benzinové pumpy
Kromě klasické nabídky zboží jsou stále rozšířenější pobočky řetězců potravin na pumpách. Například Billa otevřela své minimarkety s nepřetržitým provozem na pumpách Shell. Jejich otevírací doba tak kopíruje otevírací dobu samotných benzinek.

• Soukromníci
Soukromé maloobchody, nejen malé vesnické obchůdky, ale třeba i různé prodejny lahůdek, mohou s otevírací dobou nakládat libovolně. Do malé plochy také spadá většina cukráren či například prodejen zdravé výživy.

• Pojízdné prodejny
Zákon je nijak neřeší, většina z nich ale už teď funguje pouze ve všední den.

Zákaz se naproti tomu týká i bazarů, zastaváren a výkupen odpadu.

Školní prázdniny v roce 2023

Při plánování volna je nutné v řadě domácností počítat také s prázdninami ve školách a školkách. Školní rok navíc mohou několikrát do roka proložit i ředitelská volna, o kterých si ovšem každá škola rozhoduje sama.

  • Vánoční prázdniny dětem začínají už v pátek 23. prosince. Do školních lavic se v novém roce vrátí až v úterý 3. ledna.
  • První pololetí na školách končí v úterý 31. ledna 2023. V pátek 3. února pak mají žáci jednodenní pololetní prázdniny.
  • Jarní prázdniny trvají týden a liší se dle jednotlivých okresů. Probíhají mezi 6. únorem a 19. březnem.
  • Velikonoční prázdniny mají děti příští rok ve čtvrtek 6. dubna. Následně na ně navazují Velikonoce.


Pokračovat ve čtení