V neděli padly desítky teplotních rekordů. Může za to horký vzduch z Afriky

Pro 20, 2022
v-nedeli-padly-desitky-teplotnich-rekordu.-muze-za-to-horky-vzduch-z-afriky

V neděli padly desítky teplotních rekordů. Může za to horký vzduch z Afriky; Zdroj foto: Aktuálně.cz

Příčinou extrémně vysokých teplot je velmi teplý a suchý vzduch ze severozápadní Afriky, uvedli meteorologové na twitteru. V důsledku inverze byly v neděli nejvyšší teploty naměřeny ve středních a vyšších nadmořských výškách.

Vedle Vimperku v neděli prožili letní den také lidé v Kašperských Horách na Klatovsku, kde se rtuť v teploměru dostala na 25,4 stupně Celsia. Přesně 25 stupňů zaznamenala stanice Hliniště na Prachaticku.

Rekord pro 30. říjen byl v neděli překonán na 86 místech s dobou měření alespoň 30 let, což představuje většinu takových stanic. Na některých místech byl rozdíl oproti předchozímu maximu výrazný. Například ve Vimperku bylo dosavadním maximem 17,6 stupně z roku 2004, zatímco v neděli tam bylo o více než 8,5 stupně tepleji.

Na třech stanicích v neděli padl teplotní rekord nejenom pro 30. říjen, ale i pro kterýkoliv jiný říjnový den. V Nové Vsi v Horách v Ústeckém kraji bylo 24,5 stupně Celsia, zatímco dosavadní říjnový rekord byl 23,7 stupně z 2. října 1985. Na Měděnci, rovněž v Ústeckém kraji, v neděli naměřili 24,1 stupně Celsia, čímž bylo překonáno měsíční maximum z 2. října 2011, které mělo hodnotu 22 stupňů. Třetí stanicí, kde v neděli padl říjnový rekord, byl Churáňov na Prachaticku. Nové maximum tam je po neděli 23,9 stupně, o tři desetiny stupně víc než činil dosavadní rekord z 19. října 2012.

Teplotní rekordy padaly v Česku už ve čtvrtek, pátek a v sobotu. Na konec října nezvykle teplé počasí by mělo vydržet ještě v pondělí, i když už bude poněkud chladněji. Odpolední maxima meteorologové očekávají mezi 17 až 21 stupni. V úterý bude přes Česko přecházet slabá studená fronta, takže odpolední maxima budou už jen do 15 stupňů Celsia.


Pokračovat ve čtení