Vzácná kořist. Ukrajinci díky šikovnému manévru dlouhé dny odposlouchávali Rusy

Led 20, 2023
vzacna-korist.-ukrajinci-diky-sikovnemu-manevru-dlouhe-dny-odposlouchavali-rusy

Vzácná kořist. Ukrajinci díky šikovnému manévru dlouhé dny odposlouchávali Rusy; Zdroj foto: Aktuálně.cz

Za akcí stojí 54. mechanizovaná brigáda ukrajinských ozbrojených sil. Ta v pondělí zveřejnila na Facebooku záběry, které dokazují, jak se jim vysílačku podařilo lokalizovat a následně přivlastnit. Na videu je patrné, jak dron nejprve letěl nad polem s hlubokými dírami od dělostřeleckých granátů. Poté co se přiblížil k opuštěné vysílačce ve vysoké trávě, ji pomocí háčku zvedl a letěl zpět.

Zařízení se mechanizované brigádě podařilo získat 28. prosince v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny, uvedli její zástupci pro server Business Insider. Místo, kde předtím podle jejich tvrzení došlo k odhalení a zneškodnění ruské jednotky, se nacházelo asi 40 kilometrů od hranic s Ruskem.

Vysílačka byla podle vojáků stále funkční a neporušená. Ukrajinské síly tak mohly ještě devět dní poté odposlouchávat ruskou komunikaci a díky tomu strategicky plánovat další vojenské kroky, tvrdí Business Insider s odvoláním na známého ukrajinského herce Sergeje Pritulu, který od počátku ruské invaze koordinuje sbírky pro ukrajinské pozemní síly a dobrovolníky.

V Luhanské oblasti v poslední době probíhají jedny z nejintenzivnějších bojů. O víkendu se podle britské vojenské rozvědky bojovalo v okolí města Kreminna, které leží asi 130 kilometrů od Luhansku. Boje se tam podle Londýna vyznačovaly sérií lokalizovaných útoků a protiútoků v zalesněné krajině. Ukrajina však nadále postupuje a frontu posunuje na východ na okraj Kreminny.


Pokračovat ve čtení