Evropským hlavním městem kultury za ČR budou v roce 2028 České Budějovice

Jedním ze tří Evropských hlavních měst kultury (EHMK) budou v roce 2028 České Budějovice. Krajské město Jihočeského kraje ve finálovém duelu porazilo východočeský Broumov. V Praze to oznámili zástupci českého ministerstva kultury a odborného výběrového panelu. Tituly od roku 1985 propůjčuje Evropská unie s cílem zdůraznit bohatství a rozmanitost evropských zemí a podpořit rozvoj kultury v daném městě. Dosud ho měla dvě česká města – v roce 2000 Praha a o 15 let později Plzeň. Budějovičtí i odborníci věří, že titul podpoří rozvoj města i celého jihočeského regionu a zlepší život jeho obyvatel.

Vedle Broumova a Českých Budějovic se do soutěže přihlásily ještě Liberec a Brno, dva finalisty porota vybrala loni v říjnu. Výběr města začíná šest let před tím, než členská země tuto událost hostí. Nejprve vytvoří evropští i národní odborníci seznam potenciálních měst, z něhož následně vybírají to, které titul ponese.

EU pro každý rok vybírá dva členské státy, jejichž města titul ponesou. Pro rok 2028 to bude vedle České republiky také Francie, která ve finále vybírá z měst Bourges, Clermont-Ferrand, Montpellier a Rouen. Vítěz by měl být znám v prosinci. Třetí z měst v roce 2028 bude z kandidátských nebo potenciálně kandidátských zemí nebo z členských zemí Evropského sdružení volného obchodu a Evropského hospodářského prostoru. Do užšího výběru z těchto zemí postoupily Budva v Černé Hoře a Skopje v Severní Makedonii. Vítěz bude znám v září. Letos nesou titul města Veszprém v Maďarsku, Elefsina v Řecku a Temešvár v Rumunsku.

Evropská komise uděluje vítězným městům peněžní cenu ve výši 1,5 milionu eur (asi 35,4 milionu korun). Česká vláda dá na projekty související s titulem v letech 2024 až 2029 až 480 milionů korun. České Budějovice do roku 2029 utratí za akce spjaté s EHMK 500 milionů korun. Peníze dají na kulturní akce i investice do kulturních staveb, jako je oprava kulturního domu Slavie či nová budova Alšovy jihočeské galerie. Bývalí zastupitelé se zavázali, že město bude postupně zvyšovat výdaje na kulturu až na devět procent rozpočtu.