Česká bankovní asociace spustila web s údaji z ekonomiky a bankovního sektoru

Česká bankovní asociace (ČBA) nabízí základní informace z ekonomiky a z bankovního sektoru na nově spuštěném webu ČBA Monitor. Portál by měl nabídnout uživatelům přehledné a snadno dosažitelné informace, které jsou dosud v různých databázích Českého statistického úřadu (ČSÚ), České národní banky nebo jednotlivých bank, řekla dnes novinářům výkonná ředitelka ČBA Monika Zahálková.

Ekonomická část webu nabízí přehled základních statistik, jako jsou vývoj inflace, hrubého domácího produktu, nezaměstnanosti, mezd či průmyslové výroby. Podle hlavního ekonoma ČBA Jakuba Seidlera bude portál v budoucnu aktualizován zhruba do hodiny poté, co příslušné údaje zveřejní ČSÚ.

V bankovní části webu je možné porovnat vývoj aktiv bankovního sektoru, objemy vkladů a úvěrů, ale také ziskovost bank, která je důležitá z pohledu daně z mimořádných zisků, kterou na banky pro letošní rok a dva následující uvalil stát kvůli pokrytí mimořádných nákladů spojených s energetickou krizí. Dostupné budou také údaje o vývoji úrokových sazeb spotřebitelských úvěrů i hypoték.