Co dělat první týden v nové práci

Je běžné, že má člověk strach z neznámého. A prostředí nové práce není výjimkou. Člověk má nové povinnosti, neví si s nimi rady, a často neví, na koho se může obrátit s prosbou o pomoc. Často ani nezáleží na tom, jestli je to vaše první pracovní pozice vůbec, nebo jste první den v práci třeba už po desáté. Nebojte se. Zhluboka se nadechněte a přečtěte si následujících pár tipů, které vám během vašich prvních dnů v práci pomohou, abyste se necítili tak ztraceně a mohli jste se v novém prostředí lépe zorientovat.

Buďte jako houba

Hlavním klíčem k úspěchu během prvních týdnů je, nasávat všechno, co se kolem vás děje. Poznávat styl komunikace a práce jednotlivých kolegů, projekty, na kterých daná firma zrovna pracuje, cíle a vize firmy a mnoho dalšího. Všechny tyto věci vám potom pomohou se dříve zorientovat ve vaší práci. Pokud je to možné, zúčastněte se také neformálních aktivit, je to skvělý způsob, jak poznat své kolegy a zároveň jim tímto gestem dát najevo, že stojíte o to, stát se součástí týmu.

Ptejte se

Až budete blíže poznávat nové lidi i projekty, na kterých pracují, ptejte se. Potřebujete se co nejrychleji dostat na stejné tempo, jaké mají ostatní. Je pravděpodobné, že to od vás ostatní budou i očekávat. Může vám pomoci si také zapsat detailní poznámky o všem, co se naučíte, ať už to na první pohled vypadá jakkoliv jednoduše. Na konci prvního týdne v nové práci budete mít mozek tak přehlcený, že si budete jen těžko rozpomínat i na ty nejjednodušší věci. A tím, že si budete psát poznámky, předejdete situaci, kdy byste se museli na tu samou věc ptát hned několikrát.

Najděte si mentora

Může se hodit mít na své straně někoho, kdo je zkušený, znalý oboru a má na svém kontě už pěknou řádku úspěchů. A obzvlášť se to hodí v případě, kdy se teprve pomalu rozkoukáváte kolem. V některých firmách nebo v rámci studentských stáží je to už běžná praxe, že vám nějakého toho mentora přidělí, pokud to ale zrovna není váš případ, zkuste si mentora najít sami. Rozhlédněte se, kdo je v dané firmě za hvězdu, kdo vyzařuje sebevědomí, iniciativu a zároveň je vám sympatický? Běžte se mu představit a zkuste nějak upoutat jeho pozornost.